Kosmetyki naturalne - dlaczego warto je stosować?

Kosmetyk naturalny – czyli jaki?

Wiele osób uważa, że kosmetyki naturalne nie zawierają składników tworzonych w laboratorium lub że muszą być wyłącznie wegańskie. To mity, które warto na początku rozwiać. Istnieje jednak długa lista wyśrubowanych norm, które muszą spełnić takie produkty.

Aby uzyskać odpowiednie certyfikaty i móc się definiować jako „naturalny”, kosmetyk m.in.:

  • Musi zawierać składniki pochodzenia mineralnego i roślinnego minimum w 95%;
  • Do jego produkcji nie mogą być używane rośliny modyfikowane genetycznie, a 50% z nich musi pochodzić z ekologicznych upraw;
  • W składzie nie mogą się znaleźć surowce z martwych zwierząt, jak kolagen – dopuszcza się jednak stosowanie tych od zwierząt żywych, np. mleko;
  • Do składu nie wchodzą sztuczne środki zapachowe oraz barwiące;
  • W składzie nie ma produktów petrochemicznych – parafiny, silikonów, większości konserwantów syntetycznych;
  • Dopuszczalne są tylko niektóre sztuczne konserwanty, identyczne z naturalnymi, a informacja o ich zastosowaniu musi się znaleźć na opakowaniu;
  • Oleje muszą być pozyskiwane poprzez proces tłoczenia na zimno, bez rafinacji.

Spełnienie tych oraz wielu innych założeń nie jest proste. To oczywista przyczyna tego, że cena takiego produktu jest automatycznie wyższa. Warto jednak w nie zainwestować, ponieważ regularnie stosowane naturalne kosmetyki niosą za sobą wiele korzyści!

Zrozumiały, choć po łacinie

Składy produktów niespożywczych mają to do siebie, że są napisane po łacinie. Również polskie kosmetyki naturalne nie wyróżniają się w tym zakresie. Tymczasem lepiej samemu sprawdzać etykietę, niż ślepo ufać marketingowym opowieściom snutym na opakowaniu.

Produkty takie, jak olejowy mus konopny z CBD mają taką cechę, że skład – choć nie po polsku – jest bardzo łatwo odczytywalny. Nie trzeba znać wszystkich możliwych słów określających po łacinie elementy produktu, ponieważ jest ich w recepturze zaledwie kilka, a niemal wszystkie mają pochodzenie roślinne. To właśnie wyróżnia najlepsze kosmetyki naturalne – krótka informacja, po której od razu można rozpoznać jakość.

Jeden produkt, wiele zastosowań

To, co wyróżnia naturalne kosmetyki do twarzy jest fakt, że można je stosować do wielu innych części ciała i odwrotnie! Dzięki temu, że – tak jak jogurtowy mus konopny z CBD – nie zawierają zapychających pory olejków, a także składników o działaniu przesuszającym czy drażniącym, nawet delikatna cera może skorzystać z dobrodziejstw, jakie dają. To ciekawe rozwiązanie szczególnie dla osób, które cenią sobie minimalizm, ograniczają konsumpcjonizm czy często podróżują.

Jeden produkt do wielu zastosowań pozwala na zmniejszenie produkcji śmieci – nawet jeśli opakowania kosmetyków naturalnych są ekologiczne – oraz na skrócenie czasu spędzonego na rytuałach pielęgnacyjnych. Popękane usta, spierzchnięte łokcie, matowa skóra na ciele czy przesuszona cera – na te wszystkie problemy pomoże jeden ekologiczny mus, balsam czy krem!

Troska o środowisko i zwierzaki

By przygotować eko kosmetyki, trzeba spełnić wiele norm już na etapie uprawy roślin. Kupujący to, co naturalne mają pewność, że ich decyzje konsumenckie nie wpływają negatywnie na środowisko. Warto zwrócić szczególną uwagę na produkty np. z konopi siewnych, które rosnąc, same z siebie pozytywnie wpływają na otoczenie.

Stosując polskie kosmetyki, w których skład wchodzą elementy z lokalnych upraw, zmniejsza się również ślad węglowy. Im mniej półproduktów jest sprowadzanych zza granicy, tym lepiej. Te najlepsze kremy i oleje naturalne pakowane są w szklane słoiczki  lub butelki z ekologicznym wieczkiem, często odpowiednimi do recyklingu.

Wreszcie to, co wyróżnia kosmetyki naturalne to fakt, że nie są testowane na zwierzętach. Co więcej – by powstały, nie są zabijane żadne zwierzaki, ponieważ wszystkie ewentualne składniki odzwierzęce, takie jak mleko, jajka, śluz ślimaka, pozyskiwane są od stworzeń żyjących. Można również postawić na produkty z CBD, które są wegańskie – w ich składzie nie ma w takim wypadku ani jednego elementu pozyskanego w jakimkolwiek stopniu od  przedstawicieli braci mniejszej.

Skuteczność i spełnione obietnice

Wiele osób zastanawia się, czy naturalne kremy do twarzy są tak samo skuteczne, jak ich konwencjonalne odpowiedniki. Prawda jest taka, że często są… jeszcze lepsze!

Pozyskane z roślin znanych ludzkości od setek lat składniki oraz receptura, w której nie ma alergenów sprawia, że sprawdza się również w przypadku skóry szczególnie wrażliwej i delikatnej, także u dzieci. Produkty równocześnie regenerują, nawilżają, działają antybakteryjnie i spełniają wiele różnych funkcji, które obiecują producenci. To właśnie delikatność połączona z pełną funkcjonalnością jest tym, co sprawia, że kosmetyki naturalne są dużo lepszym wyborem, niż te konwencjonalne!